Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Świnka

07. 03. 29
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 7505
Nazwa polska: Świnka
Nazwa łacińska: Chondrostoma nasus
Rodzina: karpiowate, Cyprinidae
 
swinka
 
Wygląd: wydłużone ciało o tępym, daleko stającym, mięsistym pysku. Otwór gębowy dolny, poprzecznie ustawiony z ostrokrawędzistą , zrogowaciałą wargą dolną. Średniej i wielkości łuski koliste, 57-63 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 12(-13], odbytowa z 13-14 promieniami. Otrzewna czarna. Zęby gardłowe jednoszeregowe [7]6-6. Ubarwienie: grzbiet szaroniebieski lub szarozielony z jasnym metalicznym połyskiem, boki srebrzyście lśniące, brzuch żółtawobiały, w porze tarła czerwonawo opalizujący. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa żółtoczerwonawe do fioletowych. Długość: 25-40, do 45 cm.
Występowanie: od pn. Francji, dorzecza Radanu, Renu i Dunaju przez środk. i wsch Europę do Morza Kaspijskiego. W Azji Mniejszej świnka występuje tylko w zach. Turcji. Wyróżniono liczne podgatunki. W Polsce na całym obszarze z wyjątkiem rzek Przymorza Zachodniego.
Środowisko: żyje w rzekach o szybkim prądzie i czystej natlenionej wodzie w krainie lipienia i brzany.
Tryb życia: ta stadnie żyjąca ryba przebywa przeważnie blisko dna nad płytkimi ławicami kamienistymi w wartkim nurcie; na zimę ciągnie w głębsze miejsca.
Rozród: tarło od marca do maja. W Polsce w kwietniu; w tym czasie samce i samice mają wysypkę godową. Gotowe do rozrodu świnkiciągną stadami w górę rzek, gdzie trą się na płyciznach i na kamienistych miejscach. Samica składa przeciętnie 100000 jaj. Pokarm: glony porastające kamienie, korzenie roślin wodnych i drobne bezkręgowce.
Gdzie łowimy: Środkowe i górne odcinki większych rzek, a także dolne biegi potoków. Spotykana też w niewielkich zbiornikach zaporowych, np. przy zastawkach młyńskich. Lubi zwłaszcza dno piaszczysto-żwirowe i kamieniste.
Kiedy łowimy: Niemal cały rok. Najlepszy czas przypada na drugą połowę lata i wczesną jesień.
Na co łowimy: Drobne przynęty zwierzęce, a także roślinne, do których jednak lepiej przyzwyczaić; sztuczne muszki.
Jak łowimy: Przede wszystkim przypływanka z przynętą przy dnie. Brania świnki są ledwie dostrzegalne, wymagają przy tym natychmiastowego zacinania. Skuteczne łowienie wymaga więc doskonale wyważonego zestawu i błyskawicznego refleksu.

  

Partnerzy

http://moczykije.pl/katalog-ryb-przeglad/84-winka.html
Do góry