Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Na karpia? - Metoda

07. 07. 09
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 32076
thumb_metoda Czym jest tytułowa Metoda? Krótko mówiąc, jest to karpiowa odmiana dobrze wszystkim znanego sposobu łowienia na sprężynę. Metoda ( z ang. The Method) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów łowienia karpi. Sprawdza się zwłaszcza w łowiskach o dużej presji wędkarskiej, a także jesienią, gdy karpie zaczynają szykować się do zimy. Nie każdy jednak lubi ten sposób łowienia. Rozrabianie zanęt, częste przerzucanie zestawów, czyszczenie sprzętu z zaschniętej zanęty to główne przyczyny zniechęcające wędkarzy do tej, jakże skutecznej, metody łowienia. O czym niejednokrotnie przekonaliśmy się podczas Cypriniad i innych zawodów karpiowych.
 
Co sprawia, że „The Method” jest tak skuteczna? Sama Metoda karpi nie złowi. Potrzebny jest wędkarz z wyobraźnią i odrobiną wiedzy na temat życia i żerowania cyprinusów. Wtedy dopiero będzie wiedział jak ją odpowiednio wykorzystać. methodleadSedno sprawy polega na jak najbardziej atrakcyjnym dla ryb podaniu przynęty, którą będą mogły szybko odnaleźć. Zwróćmy uwagę na zwrot „atrakcyjnym dla ryb”, gdyż często wędkarze posyłają zestawy byle gdzie aby tylko były w wodzie. Po kilku godzinach bez brania stwierdzają, że Metoda wcale nie jest tak skuteczna, jak piszą w gazetach. Nic bardziej mylnego. Brań nie mieli dlatego, że nie potrafili wykorzystać jej zalet i nie mieli pojęcia o zwyczajach karpi w łowisku, w którym łowili.
 
Kiedy najlepiej zastosować Metodę? Gdy nie mamy czasu na wcześniejsze przygotowanie łowiska, powiązane z długotrwałym nęceniem a także podczas krótkich zasiadek i jak wcześniej pisałem w łowiskach o dużej presji. The Method pozwoli nam na regularne łowienie zwłaszcza, kiedy karpie niezbyt intensywnie żerują. Zestaw składa się z wędziska karpiowego ( 3,5 lbs), kołowrotka, najlepiej żeby było to kołowrotek do dalekich rzutów i z żyłki minimum o wytrzymałości 5 kg, połączony z przyponem strzałowym. Takim sprzętem bez problemu zarzucimy zestaw warzący nawet 200 g. W Metodzie jednak nie wędka, nie kołowrotek są najważniejsze, a specjalna sprężyna, którą oblepia się zanętą. Sprężyna taka posiada trzy lub cztery ramiona wykonane z miękkiego plastiku zaś trzon odlany jest z ołowiu. Na rynku wędkarskim możemy spotkać różne sprężyny do Metody. Jednak według mnie najlepsze oferują firmy Richworth i FOX. W tym momencie ktoś może zadać pytanie: po co używać specjalnych sprężyn skoro mamy zwykłe z ołowianym rdzeniem? Pewnie, że możemy użyć zwykłej tylko uważam, że nie są one tak dobre jak te opisane wyżej. Przypon w naszym zestawie nie powinien przekraczać 15 cm długości. Optymalnie powinien mieć 5 cm i być wykonany z żyłki mono lub pływającej plecionki. Wielkość haczyka zależy od wielkości przynęty (kulka, kukurydza). Najczęściej jest to nr 6 lub 4, ponieważ w Metodzie rzadko stosujemy kulki większe niż 16 mm.
 
Czym oblepić sprężynę? Najlepiej specjalnie do tego sposobu przystosowaną zanętą. Ja osobiście stosuję zanęty Marcela Van Den Eynde, Roda Hutchinsona jak i naszej rodzimej firmy Tandem Baits. themethodmadeMożemy również użyć zwykłą zanętę lecz powinna mieć ona odpowiednią spoistość. Nie może się rozwalać w momencie wpadnięcia do wody. Powinna w jednym kawałku dotrzeć do dna i dopiero tam zacząć pracować, uwalniając wabiące kąski. Bardzo ważny jest zapach takiej zanęty. Właśnie ten zmysł jako pierwszy pobudzany jest u karpia. Jak duże będzie stężenie zapachu w zanęcie zależy od pory roku, rodzaju dna i populacji karpia w danym akwenie. Drugim bardzo ważnym elementem wabiącym są zmielone ziarna, które tworzą atrakcyjną zawiesinę. Reszta składników zanęty powinna być obojętna. Aby podnieść skuteczność Metody, do zanęty oblepiającej sprężynę wciskamy kilka luźnych kulek lub pelletu oraz kulkę z haczykiem. Kulka przynętowa może być tonąca, pływająca lub połączenie obydwu tzw. „bałwanek”. Osobiście polecam tak dobrać kulki, żeby nawet najmniejsze ruch wody powodował ich podnoszenie. Jak widzimy „The Method” jest więc punktowym sposobem podania przynęty wraz z zanętą. Gdy już sprężyna znajdzie się w wodzie, przynęta zacznie pracować uwalniając kulkę z haczykiem. Jeżeli jest to kulka pływająca to zacznie unosić się tuż nad zanętą. Karp zwabiony zapachem i smugą zanętową, zawsze natknie się najpierw na haczyk z przynętą a wtedy na pewno jej odpuści tylko zassie swoimi mięsistymi wargami. Krótki przypon i zestaw samozacinający uniemożliwią jej wyplucie. Na Metodę łowimy bez wcześniejszego przygotowania łowiska. Zestaw umieszczamy w miejscu, gdzie zauważyliśmy obecność karpi. Oprócz kulek proteinowych, jako przynęty możemy użyć np. kukurydzy lub grochu jednak może to spowodować brania innych ryb spokojnego żeru. oblepionaBardzo ważne jest, aby po wpadnięciu sprężyny do wody nie ruszać zestawu. Nie „ostrzymy zestawu”, tak jak ma to miejsce podczas połowu na drgającą szczytówkę. Zestaw w wodzie pozostawiamy nie dłużej niż na godzinę, gdyż po tym czasie zanikają wszelkie elementy wabiące. Przed kolejnym zarzuceniem zestawu warto kulkę zanurzyć w dipie, co na pewno podniesie jej skuteczność. Późną jesienią The Method stosujemy w niewielkich zbiornikach, w miejscach gdzie latem łowiliśmy karpie. Często się tak zdarza, że są tam karpie tylko nie zdradzają swojej obecności a punktowo podane Metoda na pewno pobudzi je do żerowania.
  

Partnerzy

http://moczykije.pl/metody-i-techniki/151-na-karpia-metoda.html
Do góry