Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Podstawowy sprzęt karpiowy

07. 08. 26
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 15468
sprzet
 
Karp jeszcze do niedawna był rybą, której złowienie bywało raczej przypadkowe, szczególnie jeżeli chodzi o wyrośnięte, kilkunastokilowe egzemplarze. Dziś to odrębna dziedzina wędkarstwa, która ma coraz szerszą rzeszę zwolenników. Karpiarze - profesjonaliści dołączyli do spinningistów, muszkarzy i wędkarzy-zawodników jako czwarte "plemię" wysoko wyspecjalizowanych zapaleńców, koncentrujących cały swój czas na jednej rybie lub metodzie. Nowoczesne metody pociągnęły za sobą szereg zmian w sprzęcie, począwszy od wędziska, a skończywszy na haczykach. Przyjrzyjmy się pokrótce jakie wymagania stoją dziś przed sprzętem.
 
Wędzisko
Dzisiejszy karpiarz szuka uniwersalnego kija i jeśli już decyduje się na wydatek rzędu kilkuset złotych to musi być to wędka sprawdzająca się w każdych warunkach. Podczas holu powinna dobrze amortyzować ucieczki karpia, a jednocześnie pozwalać na rzucanie dużymi ciężarkami na odległości przekraczające 100m. Powszechnie przyjęte długości to 12 do 13 stóp angielskich, czyli 3.60 do 3.90m. Moc karpiówki podawana jest w funtach, a ich liczba odnosi się do tzw. testu ugięcia, tj. obciążenia, pod którym blank wygina się do określonej w założeniach testu pozycji. W zunifikowanych już od wielu lat kategoriach można przyjąć, że wędzisko przeznaczone do dalekich rzutów musi mieć t.c. (test curve) w granicach 2 _ lbs do 3 _ lbs. Bardzo ważnym elementem wędziska karpiowego są przelotki, które powinny być osadzone na podwójnej stopce i mieć dużą średnicę pierścienia, oczywiście klasy SiC.
 
Kołowrotek
W nowoczesnym wędkarstwie karpiowym używa się kołowrotków o stałej szpuli, z hamulcem umieszczonym z przodu. Wielotarczowa konstrukcja hamulca musi zapewniać płynne oddawanie żyłki w momencie gwałtownej ucieczki ryby, a także bardzo szeroki zakres regulacji oporu. Oczywiście stałość oporu przy wybranym ustawieniu hamulca jest absolutnie konieczna. Zapewnia dużą ilość ciernych podkładek o dużej powierzchni i wykonanych z dobrej jakości materiałów. Wymagana dla takiego kołowrotka pojemność szpuli to minimum 200 m żyłki 0.35 mm. Bardzo przydatną cechą jest duży nawój żyłki przypadający na jeden obrót korbki - to zapewni nowoczesna szpula koniczna o dużej średnicy.
 
Żyłka
W zależności od warunków łowiska i techniki łowienia stosowane są średnice w przedziale od 0.25 mm do 0.40 mm. Cieńszych używa się podczas łowienia z brzegu na dalekich dystansach oraz w łowiskach bez zaczepów, grubszych - w trudnych łowiskach, w których łatwo można uszkodzić żyłkę oraz przy łowieniu wyjątkowo dużych karpi. Cienką żyłkę do łowienia odległościowego stosujemy tylko w połączeniu z kilkunastometrowym odcinkiem plecionki tzw. przyponem strzałowym, który jest dostatecznie wytrzymały na mocne przeciążenia powstające podczas silnych rzutów.
 
Akcesoria
Masa używanych ciężarków mieści się najczęściej w przedziale od 60 do 120g, jedynie w ekstremalnych warunkach sięgając 150g. Ich kształt i waga zależy od odległości łowienia oraz od rodzaju dna. Opinie co do typu, wielkości, a szczególnie marki haczyka są podzielone, jednak jest to jeden z ważniejszych elementów naszego sprzętu i z pewnością nie należy na nim oszczędzać. Musi być mocny i bardzo ostry, a wybierać należy między produktami uznanych producentów. Z hakiem połączony jest tzw. włos, odcinek cienkiej żyłki lub plecionki, na który nawleka się kulkę. Specyfika brania karpia (zasysanie i ściskanie pokarmu) powoduje, że ryba nie wyczuwa haka i połyka kulkę. Po przeciwnej do włosa stronie haka znajduje się przypon, wykonywany dziś z różnego rodzaju plecionek, różniących się stopniem pływalności, a nawet pozwalających tę pływalność dowolnie modyfikować poprzez usuwanie części specjanej otuliny. Podbierak musi być duży i raczej solidnej konstrukcji, szczególnie jego rękojeść, która narażona jest na wielkie obciążenia. Długość ramion może nawet przekraczać jeden metr. Siatka podbieraka powinna mieć drobne oczka, które nie powodują zaczepiania się promieni płetw. Osobny temat mogłyby stanowić sygnalizatory. Wspomnę tylko, że najlepsze i najnowocześniejsze wskazują różnymi sygnałami kierunek ruchu żyłki (pociągnięcie lub poluzowanie), świecą, piszczą, "pamiętają" branie przez określony czas, pozwalają wykasowywać reagowanie na krótkie poszarpywania przynęty, a nawet są obsługiwane przez odbierające sygnał radiowy konsole, kontrolujące nawet 4 zestawy zarzucone w łowisko.
 
Przynęta
Kulki proteinowe zrewolucjonizowały łowienie karpi i jest to dziś z pewnością przynęta numer jeden. Ich wielkość, kolor i zapach to już indywidualna sprawa łowiącego, który musi sam sprawdzić jak przynęta najlepiej sprawdza się w jego łowisku. Najpopularniejsze rozmiary kulek przynętowych to 16 do 22 mm. Nęci się często kulkami mniejszymi, o średnicy 14-16 mm, a z kolei do selekcjonowania okazów spośród wielkich stad "średniaków". Najskuteczniejsze aromaty stosowane do uatrakcyjniania zapachu kulek to wanilia, scopex, truskawka czy tutti-frutti. Dodatkowo można zwiększać ich nęcące karpie oddziaływanie stosując tzw. dip-y. Dip (nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego zamaczanie) to gęsta, oleista substancja o dowolnym aromacie, do której wkłada się kulkę na kilka sekund, już po założeniu jej na włos, a tuż przed zarzuceniem zestawu. Najważniejsze jednak, żeby kulki spełniały swoją funkcję, czyli wabiły karpie i zatrzymywały je w łowisku, a nie stawały się pokarmem dla innych ryb. Dlatego muszą być spoiste i trwałe. Nie mogą rozpuszczać się (czy też rozpadać) po kilku godzinach leżenia w wodzie.
 
Sprzęt to tylko bardzo ogólne podstawy wędkarstwa karpiowego. Zabrakło tu miejsca nie tylko na kilka jeszcze pozycji sprzętowych, ale także na strategię nęcenia, taktykę holu czy zasady obchodzenia się ze złowionymi rybami. Nowoczesne karpiowanie to bardzo wciągająca pasja. A że dużych karpi w polskich wodach nie brakuje, przy odpowiedniej staranności i skrupulatnym zbieraniu doświadczeń o sukcesy wcale nie będzie trudno!
 
Jacek Lorenc 
  

Partnerzy

http://moczykije.pl/sprzt-karpiowy-karpiowanie-123/180-podstawowy-sprzet-karpiowy.html
Do góry