Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish

Profesjonalne przypony karpiowe

07. 08. 27
Wpis dodał: Kulashaker
Odsłony: 19304
1e2Jeśli wszerz i wzdłuż rokrocznie przejeżdżam Polskę w pogoni za rekordem, nie mogę sobie pozwolić na żadne eksperymenty i stosuję wyłącznie sprzęt najlepszy, sprzęt sprawdzony, którego jestem w 100% pewny. Jeśli chodzi o haki, są to Gamakatsu. Lepszych nie ma. Polując daleko od brzegu na upatrzone okazy najczęściej stosuję G-Special Carp Round. Nigdy mnie nie zawiodły, spokojnie mogę nawet przez kilkadziesiąt minut walczyć z ponad dwudziestokilowym karpiem. Często łowię także na G-Special Carp Round oraz na G-Carp Specialist. Są ostre, mocne i idealnie dopasowane do wymagań karpiarzy. Polecam!
 
Jacek Lorenc 
 
 
Ewolucja następująca w wędkarstwie karpiowym nie ominęła również odcinka przyponu. Ilość odmian i kombinacji jest obecnie tak duża, że nie sposób byłoby je wszystkie opisać w krótkim tekście. Dzisiejsze materiały przyponowe wykonane z różnych włókien sprawiają, że łowca potrafi idealnie dostosować rodzaj użytej plecionki do wymogów łowiska i stosowanej techniki łowienia. Zastosowanie metody włosowej pociągnęło za sobą zmiany w budowie i funkcji samego przyponu. Istotą problemu wędkarzy było to, że karp podczas pobierania przynęty mógł wyczuć nienaturalnie sztywną żyłkę i natychmiast wypluć podejrzany pokarm. Drugim problemem była niewystarczająca trwałość żyłki i jej wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne powstałe poprzez kontakt z ostrymi kamieniami czy skorupami małż, które w efekcie bardzo często kończyły się utratą ryby już podczas pierwszego "odjazdu". Dlatego na początku stosowano przypony wykonane z dakronu, które były wystarczająco miękkie, a ich zastosowanie było znacznym krokiem na przód. Jednak był to dopiero początek, gdyż materiał ten nie był wystarczająco mocny i miał dużą tendencję do plątania.
 
Szeroka paleta materiałów przyponowych nowej generacji wprowadzonych przez firmę Sufix pozwala każdemu wędkarzowi wykonać przypon spełniający jego oczekiwania. Obecnie w programie Sufixa znajduje się siedem rodzajów materiałów przyponowych, których właściwości krótko skomentuję: 
 
Sufix - HercuLine Heavy
Włókna Dyneema to obecnie główny składnik w budowie splotu. Są one bardzo wytrzymałe na wszelkie czynniki destrukcyjne, a ich jedyna wada to unoszenie się w wodzie, dlatego też dodaje się często inne włókna, powodujące szybkie tonięcie oraz polepszające inne cechy gotowego już produktu. Jasny piaskowy kolor idealnie spełni swą funkcję w żwirowniach i zbiornikach o dnie piaszczystym. 
 
sufixheavy
 
HercuLine Blend
W tej plecionce możliwe jest w prosty sposób wyciąganie pojedynczych włókien. Jest to przydatne przy budowie gotowego przyponu wraz z włosem. Obecnie bowiem włos stanowi integralną część i zrobiony jest z tego samego odcinka plecionki co przypon. Ostatni odcinek, z którego wykonany będzie włos można pozbawić części włókien i tym samym sprawić, że będzie on jeszcze bardziej miękki.
 
sufixblend
 
Nu Flex
Nu Flex to plecionka pływająca, która znajdzie szczególnie zastosowanie w zestawach pop-up. Wysokość unoszenia się przynęty będzie regulowana poprzez zamocowanie obciążenia na wymaganej odległości. Całkowite zastosowanie włókien Dyneema sprawia, że jest ona najbardziej wytrzymała na przetarcia ze wszystkich plecionek nie posiadających dodatkowej warstwy ochronnej.
 
sufixnuflex
 
Magician
Podobnie jak poprzednia jest wykonana z Dyneemy, jednakże o bardzo gęstych włóknach co sprawia, że jest wyjątkowo mocna i odporna na ścieranie, a jej główną zaletą jest to, że występuje w wersji tonącej. Wszystkie powyższe cechy powodują, że znajdzie ona zastosowanie w większości łowisk. Nadaje się też doskonale jako przypon strzałowy.
 
sufixmagician
 
Silky Soft
W przypadku Silky Soft zostało już prawie wszystko powiedziane. Łowcy, którzy swoje niepowodzenia i niezidentyfikowane brania tłumaczą bardzo ostrożnymi rybami powinni właśnie w tej plecionce upatrywać swego faworyta. Dodatkowo aby perfekcyjnie dopasować ją do wymogów dna można zmieniać jej barwę odpowiednim wodoodpornym markerem. Jest to materiał, który można stosować przy łowieniu wielu innych gatunków ryb.
 
sufixsilkysoft
 
Heavy Skin i Super Skin
Obie plecionki typu "Skin" pokryte są dodatkową warstwą z tworzywa co sprawia, że są bardziej wytrzymałe na przetarcia. Ich sztywność praktycznie uniemożliwia splątanie podczas dalekich rzutów. W większości przypadków łowię właśnie z przyponami wykonanymi z tego rodzaju materiału. Przed wykonaniem przyponu ściągam z plecionki kilkanaście centymetrów koszulki z tworzywa. Tak długi odcinek jest potrzebny do wykonania włosa. Po przywiązaniu haczyka pierwsze centymetry też powinny zostać bez oplotu zachowując się tym samym naturalnie. Super Skin różni się od poprzednika tym, że wewnętrzny rdzeń wykonany jest z bardziej spoistych włókien, które nie "rozplatają" się w wodzie. Tego typu materiału nie może zabraknąć w naszym przyborniku.  
 
sufixheaqvyskin
 

  Jacek Lorenc

  

Partnerzy

http://moczykije.pl/sprzt-karpiowy-karpiowanie-123/182-profesjonalne-przypony-karpiowe.html
Do góry